Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
contentmap_module
Znajdź na mapie interesujące miejsca.
wapienica tama

Część dolna trasy licznie odwiedzana jest przez rowerzystów. Sprzyja temu dobrze utrzymana droga, prowadząca pod osłoną drzew. Jest to kolejna propozycja na kilkugodzinny spacer z przerwą w Schronisku na Błatniej. Początkowo szlak wiedzie łagodnie wzdłuż potoku wapienica, wypływającego z Jeziora Wapienickiego, zwanego Wielką Łąką. Nazwa bierze się z tego, że przy niskim stanie wód, dno jeziora jest w większej części widoczne i porośnięte bujną zielenią.  

 

Wapienica - dojazd

Dojazd do szlaku od strony Bielska nie przysparza problemów. Droga w pewnym momencie kończy się obszernym i bezpłatnym parkingiem na ulicy tartacznej, gdzie trzeba porzucić samochód. Dalej może wjechać tylko obsługa pensjonatu, zapory i służby leśne. Oczywiście wstęp mają również rowerzyści.

Zapora Wapienica 

Spietrzanie wody w Jeziorze Wapienickim i tym samym zatapianie Wielkiej Łąki realizowane jest za pomocą tamy. Ta budowla hydro-geologiczna jest sama w sobie atrakcją turystyczną. Niestety nie mozna na nią wejść. Natomiast przy szlaku czeka na turystów restauracja "Krzywa Chata". Z jej tarasu dostępny jest całkiem przyzwoity widok na Wielką Łąkę i konstrukcję tamy.

 

Wapienica Krzywa Chata

 

tama wapienica

 

Przed tamą, szlak niebieski odchodzi w prawo. Tamtędy będziemy wracać. Tymczasem, jeszcze około 2 km drogi spacerowej o niewielkim nachyleniu. Powyżej jeziora na rozwidleniu kierujemy się w prawo. Droga bez oznaczenia szlaku turystycznego, wiedzie wzdłuż strumienia Błatnia.

szlak wzdłuż strumienia Błatnia

 

Mapa trasy Wapienica Błatnia

 

Wapienica Błatnia mapa

 

Przykra

Od miejsca zaznaczonego na mapie "trójką" zaczęła się wspinaczka na wzniesienie o nazwie "Przykra". Z tego miejsca na krótkim odcinku jest do pokonania spora różnica wysokości i nie ma jakiejś rozsądnej alternatywy. Wybrałem zatem najkrótszą, Jak już się spocić to przynajmniej miejmy to szybko za sobą. Nazwa wzniesienia wspaniale oddaje klimat podejścia. Jest tu dość stromo i mało komfortowo. Po deszczu zdecydowanie odradzam przejście tym odcinkiem. Swoją drogą powrót niebieskim szlakiem jest również raczej stromy, co dyskwalifikuje tcałą trasę w razie niepogody. Na szczęście było sucho i obyło sie bez kłopotów.

 

przykra szlak niebieski błatnia

 

Na wzniesieniu droga łączy się ze szlakiem niebieskim. Stąd już bardzo blisko do Schroniska na Błatniej, gdzie można "złapać trochę oddechu".  Droga powrotna prowadzi również przez Przykrą, przy czym dalej idziemy za zanakami niebieskiego szlaku aż do zapory. Za zaporą można przekroczyć Wapienicę za pomocą drewnianego pomostu.

Drewniany most przy zaporze

 

contentmap_plugin