Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
Mirów zamek

Zamki Mirów i Bobolice w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zna chyba każdy miłośnik jurajskich krajobrazów i szlaku orlich gniazd. Ten pierwszy, o charakterystycznym wyglądzie, jeszcze nieśmiało podnosi się z ruiny, drugi mimo chóru protestów, dumnie piętrzy się na skalnym wzgórzu. Co ciekawe, obydwa zamki można odwiedzić podczas jednej wycieczki, gdyż pomiędzy nimi jest szlak pieszy dla amatorów spacerów wśród wapiennych skałek. Obydwa zamki łączy podobna historia. Powstały w czasie umacniania zachodniej rubieży królestwa polskiego, która mniej więcej tu została ukształtowana na długie wieki. Po szwedzkim „potopie” obydwa popadły w ruinę i stały się źródłem budulca oraz miejscem penetrowanym przez poszukiwaczy skarbów. W przypadku Bobolic z pozytywnym skutkiem, gdyż w XIX wieku, ktoś trafił tam na zakopane kosztowności.

biskupia kopa

Jako najwyższe wzniesienie Gór Opawskich, Biskupia Kopa jest bardzo popularnym celem wielu wycieczek turystycznych. Na jej atrakcyjność wpływa łatwa dostępność, szlaki o niewielkim stopniu trudności, położone pod szczytem schronisko turystyczne oraz górująca ze szczytu Biskupiej Kopy i widoczna z kilkudziesięciu kilometrów wieża widokowa. Dodatkowym walorem okolicy jest duża ilość gospodarstw rybackich, w których można zjeść świeżego, hodowlanego pstrąga.

Góry opawskie

Góry Opawskie należą do najpiękniejszych rejonów na terenie opolszczyzny. Część masywu od strony czeskiej nazywana jest Zlatohorską Vrhoviną. Okolica posiada bogatą historię w zakresie eksploatacji kamienia oraz górnictwa związanego z pozyskiwaniem złota. Część terenu obejmuje Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Ze względu na stosunkowo niewielką wysokość, wytyczone szlaki turystyczne wiodą drogami o zasadniczo niewielkiej trudności i są licznie odwiedzane przez całe rodziny. Trudno tu też się poważniej zgubić. Idąc w dowolna stronę, w ciągu maksymalnie kilku godzin dotrzemy do cywilizacji. Na szczycie największego wzniesienia (Biskupia Kopa) znajduje sie wieża widokowa a u podnóża, po stronie polskiej zlokalizowane jest schronisko turystyczne.

 

Petrikov szlaki turystyczne

Petrikov znany jest głównie jako ustronny ośrodek narciarski z własnym zapleczem noclegowym. Rzeczywiście położona w dolinie miejscowość zdumiewa swoją architekturą. Po obu stronach biegnącej dnem doliny wąskiej drogi ulokowane są chaty obficie wykończone drewnem. Ponad nimi górują drzewa porastające strome stoki. Sama droga jest wąska i miejscami śmiało można z niej sięgnąć tubylcom do okien. Pod dachami suszą się polana. Zimą, kiedy wszystko pokryte jest grubą warstwą śniegu, krajobraz jest bajeczny. Dla piechurów w okolicy znajdziemy kilka ciekawych szlaków turystycznych. Nasza dzisiejsza wyprawa wiedzie w kierunku Przełęczy Trzech Granic.