Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było

Sudety

 • Od 1981 roku Masyw Śnieżnika wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Kajobrazowego, obejmującego również Góry Bialskie i Góry Złote. Granice masywu wyznaczają Dolina Białej od północy, rów górnej Nysy na zachodzie, dolina Morawki oraz Przełęcz Płoszczyna od wschodu oraz Przełęcz Międzyleska na południu. Najwyższym szczytem masywu jest Śnieżnik, leżący na granicy polsko-czeskiej i wznoszący się na wysokość 1425 metrów. Na hali pod szczytem umiejscowione jest tłumnie odwiedzane przez turystów schronisko. Najbardziej ruchliwe szlaki w kierunku Śnieżnika prowadzą od strony Kletna (szlak żółty) i Międzygórza (szlak czerwony). Niegdyś na szczycie była wzniesiona wieża obserwacyjna. Obecnie można zobaczyć jedynie jej ruiny.

 • Rudawy Janowickie to nie tylko zamki, kolorowe jeziorka skałki i ciekawe szlaki turystyczne. Rudawy Janowickie to także tragedia starego górniczego miasteczka, w którym po zamknięciu ostatniej kopalni w latach dwidziestych, aż do 1945 roku ludzie żyli z rozwijającej się tu turystyki. Koniec 2 wojny światowej to także nowy rozdział w historii Kupferbergu (Miedziana Góra), przemianowanego na Miedziankę.

 • Aby najbezpieczniej wejść na Szczeliniec Wielki, najwyższą górę Gór Stołowych (919 m.npm) trzeba się wybrać do Karłowa, tam zostawić samochód i udać się szlakiem w stronę góry. Karłów leży na wysokości ok 700-750 m npm. Więc będziemy mieli do pokonania niecałe 200 metrów przewyższenia. Niewiele. W drodze z parkingu na szlak, towarzyszą nam liczne stragany oferujące wszystko to co turysta może kupić. Wracając, trzeba będzie zajrzeć na co można wydać pieniądze.

 •  

  Schronisko położone jest na wysokości 690 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich na stoku Ptasiej Góry. Nazwa schroniska „Pod Muflonem” koresponduje z wiszącą w jadalni głową Muflona. Podobno w tym rejonie Gór Bystrzyckich dzikie owce z imponująco zakręconymi rogami występują stosunkowo często. 

 • Widoczne z daleka i jednoznacznie się kojarzące szczyty leżą w miejscu, które znane jest wszystkim miłośnikom wspinaczki skałkowej. Liczne ściany i wysoko wypiętrzone bloki skalne przyciągają tu całe rzesze początkujących i zaawansowanych wspinaczy. Te urokliwe góry będące częścią pasma Rudaw Janowickich, są również chętnie odwiedzane przez zwykłych turystów, gdyż z ich szczytów roztaczają się piękne widoki na całą okolicę. W Góry Sokole jedziemy przez Janowice Wielkie i przełęcz karpnicką, gdzie znajduje się parking i zielony szlak w kierunku schroniska Szwajcarka. Do schroniska prowadzi leśna droga dość wymagająca dla samochodu. Jeżeli pojazd nie jest przystosowany do wertepów, polecamy parking przy trasie Janowice – Karpniki.

 • Duszniki to oaza spokoju. Miasteczko prawia wrażenie, że codzienne tempo życia zwalnia tu kilkukrotnie. W części zdrojowej, duży obszar stanowią parki zawierające mnóstwo ukrytych pośród sędziwych drzew, spacerowych ścieżek. Nikt nie goni tu za wejście na wzorowo przystrzyżony trawnik. Z pewnością nie umkną naszej uwadze pijalnie wody źródlanej. Jest też gdzie wymoczyć nogi w strumieniu. Tu i ówdzie znajdziemy lokale gastronomiczne, których specjalnością jest głośno reklamowany, lokalny pstrąg.

 • Podróżując po Sudetach Środkowych i zwiedzając atrakcje i okolice Kamiennej Góry, Krzeszowa czy Chełmska Śląskiego, trzeba wspomnieć o dawnej i całkiem niedawnej górniczej przeszłości tego terenu. O kolorowych jeziorkach, powstałych w wyniku górniczej eksploatacji złóż pirytu pisaliśmy na naszej stronie, warto więc wspomnieć o innym cennym surowcu występującym na tym terenie.

 • Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Zobaczyć tu można wspaniale zachowane, ogromne bastiony i komnaty świadczące o stopniu rozwinięcia ówczesnej sztuki wojennej.Wraz z przewodnikiem można przejść podziemnymi korytarzami i wysłuchać opowieści przywodzących klimat i surowość tamtych czasów. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę Kłodzką.

 • Jedną z największych atrakcji gminy Janowice Wielkie są okazałe ruiny zamku Bolczów, położone na skalnym zalesionym wzgórzu, pod którym płynie potok Janówka. Dokładna data zbudowania zamku nie jest znana, prawdopodobnie dokonał tego w latach 1371-1386 - rycerz z pobliskiego Mniszkowa, Clericus Bolz. Dzieje zamku były burzliwe. Początkowo stanowił on rodową siedzibę Clericusa Bolza, a także strzegł traktów handlowych, które przebiegały przez okolicę. Pozostałe do czasów obecnych resztki murów zostały przystosowane do zwiedzania i pozwalają turystom poznać część lokalnej historii oraz poczuć ducha tamtych czasów.

 • Zamek Czocha należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektonicznych w Polsce. Już od średniowiecza był niemym świadkiem burzliwej historii Dolnego Śląska. Na przestrzeni lat dorobił się wielu niesamowitych legend. Skupia wokół siebie mnóstwo interesujących historii, które przez wiele lat przyciągały tu poszukiwaczy skarbów i historyków. Szczególnie dużo niewiadomych wiąże się z okresem drugiej wojny światowej. Stacjonowała tu jednostka wywiadu niemieckiego. Mieszkający w tym czasie właściciel był posiadaczem znacznego majątku i ogromnej kolekcji dzieł sztuki. Kosztowności zostały …