Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
szlak szerak ramzowa

Szczyt Wysokiego Jesionika leżący w obrębie rezerwatu przyrody Szerak-Kerpnik. Góra z uwagi na swoje położenie oraz strome i rozległe północne stoki, charakteryzuje się surowym klimatem. Pokrywa śnieżna zalega przez tu blisko 6 miesięcy a średnia roczna temperatura oscyluje na poziomie 3 stopni. Z Szeraka rozciąga sie szeroka panorama na okoliczne wzórza i miejscowość Jesenik. Przy dobrej widoczności widać także okolice Nysy Kłodzkiej oraz wieżę na Pradziadzie. Stoki narciarskie na zboczach Szeraka przyciągają rzesze narciarzy. Ośrodek zimowy funkcjonuje pod potoczną, wywodzącą się od miejscowości, nazwą Ramzova.

 

Wyciąg narciarski Ramzova - Szerak

Na zboczach Szeraka funkcjonuje dwuodcinkowy wyciąg kanapowy, o długościach 1300 oraz 1850 m i przewyższeniu 2 x 270 m. Dolna stacja wyciągu zajduje sie w Ramzovej i prowadzi przez stację pośrednią na Czerniawie. Nachylenie stoków jest zróżnicowane. W większości rośnie proporcjonalnie do wysokości, by w górnych partich osiągnąć duże wypłaszczenie. Górna stacja wyciągu znajduje się niemal na samym wierzchołku Szeraka, na wysokości 1332 m n.p.m.

 

stoki narciarskie ramzova

 

Ukształtowanie terenu oraz lokalne warunki klimatyczne powodują, że mamy tu wspaniałe warunki śniegowe i przepiękne zimowe krajobrazy. W połączeniu z dobrze przygotowaną infrastrukturą (parkingi, wypożyczalnie, noclegi i zaplecze gastronomiczne) Ramzova stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w pobliżu polskiej granicy. Wyciąg działa również w sezonie letnim. Z trasy wyciągu roztacza się wspaniała panorama polsko-czeskiego pogranicza ? Gór Złotych, Bialskich i Masywu Śnieżnika.

 

stoki ramzova

 stok ramzova

 

Szerak szlaki

 mapa szerak ramzova

 

Na Szeraku, przy chacie Jiriho krzyżują się szlaki turystyczne: żółty z Jesenika oraz niebieski z Górnej Lipovej do Filipovic. Drugie rozdroże znajduje się nieco na południe od schroniska. Zbiega się tu wspomniany szlak niebieski z grzbietowym szlakiem czerwonym prowadzącym z Jeseników przez Ramzovą na Cervenohorske Sedlo. Na północnym zboczu Szeraka, w pobliżu skrzyżowania niebieskiego szlaku z Horni Lipovej ze szlakiem zielonym z Ramzovej znajduje się ciekawa łupkowa formacja skalna - Obri skaly.

 

Schronisko Szerak - Chata Jiriho

Poniżej wierzcholka znajdziemy Schronisko Jerzego na Szeraku - Chata Jiriho (zdjęcie w nagłówku). Sam wierzchołek Szeraka jest niedostępny dla turystów. Kamienny budynek schroniska powstał w 1926 roku w wyniku odbudowy wcześniej spalonego obiektu z 1888 roku. Przed schroniskiem znajduje się kamienna dzwonnica, ze sprawnym, napędzanym ręcznie dzwonem - często używana przez dzieci jako lokalna atrakcja turystyczna.

 

Dojazd Ramzova - Szerak

Do Ramzovej można dojechać przez Głuchołazy i Jesenik lub z Lądka-Zdroju przez Javornik i Lipową-Łaźnie czy też przez Bolesławów i Góry Bialskie ? przełęcz Płoszczynę. U podnóża ośrodka narciarskiego Ramzova znajdziemy dwa parkingi - dolny, płatny, bezpośrednio przy zjeździe z łównej drogi oraz górny, bezpłatny - przy kasach biletowych.

Noclegi Masyw Śnieżnika

Booking.com

Ciekawe miejsca

contentmap_module