Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
duszniki szlak szczytna

Duszniki to oaza spokoju. Miasteczko prawia wrażenie, że codzienne tempo życia zwalnia tu kilkukrotnie. W części zdrojowej, duży obszar stanowią parki zawierające mnóstwo ukrytych pośród sędziwych drzew, spacerowych ścieżek. Nikt nie goni tu za wejście na wzorowo przystrzyżony trawnik. Z pewnością nie umkną naszej uwadze pijalnie wody źródlanej. Jest też gdzie wymoczyć nogi w strumieniu. Tu i ówdzie znajdziemy lokale gastronomiczne, których specjalnością jest głośno reklamowany, lokalny pstrąg.

Dla chcących spalić spożyte w lokalach kalorie, polecam ofertę okolicznych szlaków. Czy serwowany pstrąg z talerza jest rzeczywiście lokalny, nie wiadomo. W strumieniach jednak i w Czarnym Stawie, bez problemu zaobserwować można pstrąga w naturze. Chociaż w w takiej postaci nie jest chrupiący i aromatyczny, to i tak robi wrażenie.

czarny staw - duszniki

Jeśli ktoś lubi kuchnię czeską, na głównym deptaku znajdzie lokal, w którym znany czeski szef kuchni przyrządza "ichniejsze" specjały. Tu pstrąg jest sparwdzony i godny polecenia.

 

Schronisko pod Muflonem

Na pobliskim wzgórzu znajduje się schronisko turystyczne będące w zasięgu spacerowym od centrum. Dojdziemy tam w mniej niż godzinę.

duszniki - schronisko turystyczne pod muflonem

Szyld muflona znajduje również odzwierciedlenie w wystroju. Nad barem wisi bowiem muflonowe oblicze.

Schronisko pod muflonem

Klimatu dodają żyrandole zmajstrowane z poroży, zapewne okolicznej niegdyś zwierzyny. Klimatyczne wnętrze dopełniają pomoce w postaci różnego gatunku lektury oraz instrumentów muzycznych. Przed schroniskiem znajduje się taras widokowy oraz imponująca ilość różnego typu miejsc do siedzenia. Z pewnością każdy będzie miał dzie posadzić swoje cztery litery.

schronisko od muflonem

 

Szlak turystyczny Duszniki - Szczytna - mapa

Jeśli starczy komuś ambicji aby pójść dalej niż do schroniska, warto skierować się w stronę Szczytnej. Czeka tam na zamkowe wzgórze oraz taras widokowy oparty na skałach. Dojście do wzgórza, licząc od centrum zajmuje około 10 km. Spod schroniska kieruje w tę stronę czerwony szlak rowerowy. Trasa nie nastręcza trudności technicznych. Wiedzie w większości pod osłoną drzew. Po drodze jest jedno strome podejście o długości około 50m. Poza tym określiłbym wycieczkę jako spacerową. Powrót realizujemy szlakiem żółtym lub pociągiem.

Mapa szczytna duszniki

 

Szczytna punkt widokowy i zamek

Wejście na wzgórze zamkowe zajmuje około 20 min. Jest oczywiście moźliwość wjechania samochodem pod samą bramę (ale co to za atrakcja). Szlak prowadzi u podnóża skałek, na górze których osadzony jest taras.

skałki szczytna

Same skałki służą okolicznej młodzieży do treningu wspinaczki. Zmaganiom z grawitacją można się przyjrzeć zarówno z dołu jak i z tarasu.

taras widokowy szczytna

Tuż obok tarasu znajdziemy zamek,  który obecnie zamieszkały jest przez strudzonych życiem seniorów.

zamek szczytna

contentmap_plugin

Ciekawe miejsca

contentmap_module