Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było

Jeśli chcesz podróżować a twój budżet nie pozwala ci na zapewnienie komercyjnego noclegu nie martw się są inne sposoby. Idea udostępniania darmowych noclegów nie jest nowa. Jedną ze starszych organizacji tego typu jest servas.org. Kolejne pokolenia podróżników odkrywają jej zalety w nowych odsłonach. W dobie Internetu łatwe stało się zorganizowanie społeczności, która zrzesza wielbicieli wartości poznawczych. 

 

Zalety couchsurfingu

Obecnie bardzo popularny stał się tzw couchsurfing. Jego członkowie za pośrednictwem sieci udostępniają sobie darmowe miejsca noclegowe. Ideą couchsurfingu jest poznanie ciekawych ludzi, lokalnej kultury, wymiana poglądów i zainteresowań. Oferujący nocleg nazywany jest Hostem. Z reguły couchsurferzy nie ograniczają się wyłącznie do oferowania kanapy. Często prócz noclegu host poswięca swój czas by przybliczyć gościowi miejscową rzeczywistość. Dla obu stron jest to szansa na zawarcie wspaniałych znajomości a przyjezdny dodatkowo zyskuje szybkie poznanie podstawowych lokalnych zwyczajów.

Jeśli jesteśmy w obcych stronach, to własnie host może wskazać nam dokąd pójść aby dobrze i tanio degustować przysmaki lokalnej kuchni. Pozyskamy od niego informację ile można wydać na zakupy by nie dac się naciągnąć. Jednym słowem może on przekazać nam całą wiedzę tajemną, której nie zdołaliśmy pozyskać z Internetu. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

 

Przemyśl dobrze czy chcesz zostać couchsurferem.

Korzystanie z dobroci couchsurfingu zobowiązuje. Nie można wyłącznie czerpać z czyjejś gościnności. Rejestracja na portalu chouchserfing.com pociąga za sobą konieczność interakcji z innymi surferami. Nie musisz od razu oferować noclegu. Jednak społecznośc oczekuje, że będziesz w stanie poświęcić czas i zaangażowanie couchserferom, którzy planując wizytę w twojej okolicy zwrócą się do ciebie z taka prośbą. Oczywiście wszystko jest dobrowolne. Jeśli z jakiegos powodu nie odpowiada ci prośba z którą zwaracają się couchsurfer, po prostu grzecznie odmawiasz. Jeśli masz obawy, na początek możesz zaoferować spacer po mieście i pokazanie najciekawszych punktów turystycznych. Przekonasz się, że couchserferzy są bardzo otwartymi ludźmi. 

System wymiany informacji na portalu wyposażony jest w mechanizmy identyfikacji, oceny profilu i rekomendacji. Prawdziwy couchsurfer musi byc wiarygodny. Warto zbudować sobie przekonujący profil w oparciu o prawdziwe dane. Wiarygodnośc podnoszą również aktualne zdjęcia. Starannie należy opisać czym się interesujesz i czego oczekujesz od couchsurfingu. W jakim języku i na jakim poziomie jesteś w stanie się komunikować. Jeśli chcesz przyjmować gości, starannie opisz miejsce noclegu i czego oczekujesz od swoich couchsurferów! Jeśli nie życzysz sobie palenia w twoim mieszkaniu, napisz o tym w profilu. Zaoszczędzi to przykrych niespodzianek dla obu stron. Koniecznie umieść w swoim profilu informację, kiedy nie masz czasu. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że zostaniesz zasypany zapytaniami, w czasie gdy nie możesz się nimi w należyty sposób zająć.


Szukanie noclegu - "Chciałaby ale boi się"


Jeśli masz pewne obawy, to lepiej wybierz hosta, który jest zweryfikowany przez system bądź posiada poręczenie innego uczestnika społeczności. Weź pod uwagę również status wolnej kanapy. Wybieraj opcje „yes” oraz „maybe” w przeciwnym razie pozbawisz się dużej liczby potencjalnych noclegów. Jeśli spieszy ci się ze znalezieniem noclegu, warto zwaracać uwagę na aktywnośc użytkowników. Zwykle aktywni couchsurferzy logują się na portalu każdego dnia. Takich właśnie wybieraj.

Znalazłeś interesującą kanapę i co teraz? Przeczytaj uważnie profil hosta by upewnić się że wasze preferencje są odpowiednie, co zwiększa szanse na zaiskrzenie. Zwróć się do hosta z zapytaniem czy oferta jest aktualna. Uzasadnij, dlaczego jesteś zainteresowany noclegiem właśnie u niego. Jeśli spotkasz się z odmową, nie miej za złe - pamiętaj, że wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności. Jeśli zostaniesz zaakceptowany potwierdź dokładną datę przyjazdu i odjazdu, zdobądź dokładny adres, przekażcie sobie numery telefonu. Najlepiej zadzwoń wymień z hostem kilka zdań. Na miejscu pamiętaj, że jesteś gościem. Twoje zachowanie powinno być takie jakiego ty oczekiwałbyś od gościa.