Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było

Kraina św Anna

  • Na zboczu masywu Chełma, którego kumulacją jest Góra św. Anny leży malowniczo położona wieś Czarnocin. Nasza droga wiedzie od Góry Świętej Anny w kierunku miasteczka Leśnica, przez wieś Lichynia, gdzie na łuku drogi przejeżdżamy pod wiaduktem nieczynnej już linii kolejowej do Strzelec Opolskich. Tuż przed wjazdem do Zalesia Śląskiego, gdzie kierujemy się w stronę stacji kolejowej i odbijamy w drogę do Czarnocina, wsi położonej na południowo - wschodnim zboczu masywu chełmskiego.

  • Jedną z atrakcji województwa opolskiego jest góra świętej Anny na której szczycie rozłożyła się wieś o tej samej nazwie. To dominujące w opolskim krajobrazie wzniesienie, jest już nie tylko miejscem pielgrzymek religijnych, gdyż dzięki nowym inwestycjom, przybywa tam kolejnych miejsc, które mogą skusić część turystów odwiedzających bazylikę świętej Anny i jej otoczenie. Jeszcze kilka lat temu, turyści który odwiedzili bazylikę i błonia papieskie kierowali się w kierunku pomnika powstań śląskich i skalnego amfiteatru. To były dodatkowe atrakcje, szczególnie amfiteatr.

  • Opolską Górę Świętej Anny, wraz z ciekawymi miejscami i zabytkami w jej masywie, opisaliśmy już w innym artykule. W tym, zaproponujemy ciekawy i łatwy szlak po lesie bukowym, na trasie którego czeka na nas kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.

  • Góra świętej Anny to nie tylko święta góra Górnoslązaków, miejsce pielgrzymek i weekendowych wypadów okolicznych mieszkańców, którzy tu przyjadą by po raz kolejny pochodzić po kamiennym amfiteatrze, lub popatrzeć z punktu widokowego na dolinę Odry i koksownię w Zdzieszowicach. Powstają kolejne atrakcje dla turystów, jak zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy) czy geopark w zagłębieniu krateru. Warto jednak opowiedzieć o innych atrakcjach na samej górze i w jej okolicy, bowiem jeszcze jest tu wiele innych ciekawych miejsc do obejżenia.

  • Kamieniołom w Ligocie Dolnej znajduje się na zachodnim stoku  grzbietu Chełma, będącego zachodnią kumulacją wyżyny śląskiej. Jest pozostałością po eksploatacji wapienia w celach przemysłowych. Pamiątką tamtych czasów jest wapiennik, który tuż przed 2 wojną światową stał się głównym elementem pomnika pilota. W lato na terenie kamieniołomu można spotkać wiele motyli, jest to, bowiem miejsce gdzie występuje największe skupisko motyli w Polsce. Rezerwat przyrody Ligota Dolna, jest najstarszym na terenie Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny.

  • Kamień Śląski, to spora opolska wieś w powiecie krapkowickim. Znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzenia świętego Jacka oraz ze starego lotniska i  generała, dowódcy wojsk pancernych III Rzeszy, ostatniego dziedzica Kamienia. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od kompleksu pałacowo-parkowego, a więc od zamku – miejsca urodzenia św. Jacka z rodu Odrowążów – patrona tej wsi. Już po przekroczeniu bramy trudno nie oprzeć się urokowi parku i pałacu, którego obecna, odrestaurowana bryła pochodzi z XVII i XVIII wieku, czyli od czasów panowania rodów von Larisch a później von Strachwitz.

  • Opowieść o Jemielnicy w województwie opolskim trzeba zacząć od średniowiecza i czasów panowania Bolka I, księcia opolskiego . On wraz z swoim synem Albertem, księciem strzeleckim, ufundował opactwo dla cystersów w Jemielnicy. Fundacja zapewne nastąpiła przed 1289 r., w tym, bowiem roku opat jemielnicki Mikołaj, pojawił się na zjeździe opatów w Lubiążu. Sprowadzając cystersów do Jemielnicy i nadając im okoliczne wsie, obaj książęta mieli jeden cel: kolonizację pustkowi na lewym brzegu Małej Panwi.

  • Grodzisko nad Odrą zwane "Tempelbergiem" wcale nie musi być powiązane z Templariuszami, ale wydaje się, że co najmniej aż do XV wieku znajdowała się tam strażnica chroniąca pobliskie dogodne przejście przez Odrę. Jeżeli była to strażnica, to, więc byli tam jacyś zbrojni, choćby podlegający rodowi Strzałów, panów tych terenów. Tędy wiódł stary szlak ze Strzelec Opolskich do Głogówka, przez bród na Odrze. Do dzisiaj na "Tempelbergu" zachował się dochodzący do 4 metrów wysokości kopiec ziemi otoczony szeroką fosą.

  • Atrakcje Góry św Anny przyciągają turystów z całego kraju. Jednym z najnowszych obiektów przyciągających rodziny z pociechami jest tor saneczkowy. Konstrukcja stanęła na stoku, gdzie niegdyś znajdował się wyciąg narciarski. Tor ulokowany jest tuż obok nowej Harcówki, gdzie znajdziemy restaurację i hotel. Do objektu można dojechać lub dojść od strony pomnika Powstańców Śląskich. Na miejscu do dyspozycji turystów znajduje się spory parking. 

  • Toszek, małe i senne śląskie miasteczko na pograniczu przemysłowego Górnego Śląska i jego opolskiej bardziej rolniczej części, należy do jednych z najstarszych miast Śląska. Źródła pisane potwierdzają istnienie grodu toszeckiego w 1222 roku, kiedy to wspomina się po raz pierwszy tutejszą kasztelanię i kasztelana Jakuba. Historycy twierdzą jednak zgodnie, że gród w Toszku istniał już co najmniej w XII wieku. Bo skoro toszecki kościół św. Piotra wymieniono po raz pierwszy w bulli papieża Innocentego z 1201 roku, to logicznym jest, że gród musiał tu być znacznie wcześniej. Prawdopodobnie kasztelania powstała za panowania Bolesława Krzywoustego.