Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Love story !

Love Story

Ciekawe atrakcje w pobliżu

Jaskinia Nietoperzowa
2015-08-25 17:45:46
W górnych partiach Doliny Będkowskiej znajduje się udostępniona turystycznie i położona na prywatnej działce Jaskinia Nietoperzowa, zwana również Jaskinią Jerzmanowicką.

Szlaki jurajskie - Zamek Mirów

Dodaj do ulubionych

Skrót opisu

Zamki Mirów i Bobolice w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zna chyba każdy miłośnik jurajskich krajobrazów i Szlaku Orlich Gniazd.
Dodane 2017-05-04 21:41:59

Opis

Zamki Mirów i Bobolice w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zna chyba każdy miłośnik jurajskich krajobrazów i Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek Mirów - szlaki turystyczne

Z uwagi na niewielką odległość pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, trasa została zaplanowana z Niegowej. Przyczyna była prozaiczna - chcieliśmy zakosztować trochę spaceru. Z parkingu przy skrzyżowaniu, ruszyliśmy nieco w górę i w lewo, za czerwonymi znakami. Trasa wiedzie leśną ścieżką kilka kilometrów. Tuż przed samym Mirowem szlak wynurza się z lasu, prowadząc wzdłuż drogi asfaltowej. Pozostałości zamku pojawiają się w oddali, na wzgórzu po lewej stronie. 

mapa Mirów

 

 

Zamek Mirów - historia

Mury zamku o charakterystycznym wyglądzie, dumnie piętrzą się na skalnym wzgórzu. Niegdyś istniała tu wieża obronna. Wykute w skale piwnice stanowią najstarszy fragment budowli. Wyższe partie zostały dobudowane na przełomie XV i XVI wieku. W tym czasie, od strony wschodniej dobudowano wieżę mieszkalną. Powstał też mur obronny, łączący obie wieże. Całość otoczona była głęboką, suchą fosą. Zamek w Mirowie, podobnie jak inne średniowieczne warownie posiadał most zwodzony. To co odróżniało go od innych to rozwiązanie techniczne konstrukcji mostu. Nie był on bowiem w calości podnoszony na łańcuchach tylko działał na zasadzie przeciwwagi. w fundamentach wieży bramnej znajdowało się zagłębienie, w którym chował się fragment mostu. Miejsce to było również wykorzystywane do przetrzymywania jeńców.

Zamek Mirów

Okres świetności warowni zakończył się podczas potopu szwedzkiego, kiedy Szwedzi zniszczyli zamek. Próba odbudowy pomino sukcesu, nie przedłużyła aktywności zamku. W roku 1787 zamek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Ciekawostką jest tzw tajemnica stropowej belki, której fragmenty do dzisiaj mozna zobaczyć pośród pozostałości dawnej budowli. Otórz podczas prac archeologicznych ustalono, że belka jest datowana daleko przed potopem szweckim, mimo że obudowa nastąpiła z pewnością później. Po wielu analizach ustalono, że już wtedy sezonowano drewno i rzeczywisty czas zabudowy zgadza się z zapisami historycznymi.

Zamek w Mirowie

Budowla przyciąga wzrok ciekawą architekturą. Jedyna baszta centralnie wyrasta z jednolitego bloku skalnego otoczonego wysokim murem. Nie jest to duży zamek, ale jego dość zwarta bryła wydaje się o wiele większa niż w rzeczywistości. Widoczne rusztowania przypominają, że trwa tu rekonstrukcja murów, może nie w takim tempie jak to było w przypadku Bobolic, ale nowe da się zauważyć. Ruiny są szczelnie zamknięte dla turystów. Sądząc po „reklamie” lokalnej "potęgi" piłkarskiej, którą nabazgrano na jednej z ścian, na pewno słusznie. Zamek wybudowano, podobnie jak inne zamki jurajskie, na górujących nad okolicą skałach wapiennych, które posłużyły i jako budulec i jako część ścian zamku. Jedna z nich, ta widoczna od strony szlaku do Bobolic przypomina wielkiego ptaka, a że jesteśmy na szlaku orlich gniazd, można powiedzieć, że jest to orzeł zaklęty w skale. W sąsiedztwie zamku jest kilka sporych skał, które są chętnie oblegane przez miłośników wspinaczki.

wspinaczka mirów

 

Zamek Mirów na ekranie

Malownicze ruiny Zamku Mirów od lat przyciągaja miłośników Jury, fascynatów historii, turystów ale też artystów z dziedzin filmowych. Tajemniczość oraz specyficzny klimat tego miejsca spowodowały, że to właśnie tu nakręcono sceny do kilku znanych z dawnych lat produkcji. Jednym ze znanych filmów był "Przyjaciel wesołego diabła". Kolejny to znany wielu pokoleniom młodzieży "Pan Samochodzik", który zawitał do Mirowia w odcinku "Praskie Tajemnice". Trzecim kręconym w Mirowie filmem był dramat psychologiczny Andrzeja Barańskiego "Nad rzeką której nie ma"

 

Legendy mirowskiego zamku

Mirowskie legendy łączą miejscowy zamek z sąsiednim zamkiem w Bobolicach. Najciekawsza z nich mówi o dwóch braciach władających na zamkach. Byli oni do siebie tak bardzo podobni, że nawet ich własna służba nie potrafiła odróżnić. Będąc rycerzami często wyruszali wspólnie na wyprawy wojenne skąd przywozili ogromne bogactwa. Cały swój majątek trzymali wspólnie w wykutym tunelu łączącym oba zamki. Mijały lata, majątek braci pomnażał się. Oni zaś cieszyli się uznaniem i szacunkiem w całej okolicy. Wspólnie polowali, organizowali bale, na których niczego nie brakowało. Pewnego razu szykowali się na wyprawę. Jednak jeden z braci nie mógł pojechać. Drugi będąc już gotowym podjął decyzję, że pojedzie sam. Brat, który został martwił się i smucił nie wiedząc co się dzieje z tym drugim. Aż przyszła na zamek radosna wiadomość o powrocie. Radość była tym większa, że wozy wypchane były po brzei bogactwami. Rzucili się sobie w objęcia. Długo trwały opowiadania o dalekich krainach i walkach w nich stoczonych. Przyszedł wreszcie czas aby pokazać zdobyte trofea.

Ogromne bogactwa okazały się niczym wobec urody branki, którą brat przywiózł ze sobą. Do tej pory bracia dzielili się wszystkich równo, skarby stanowiły ich wspólną własność, a do skarbca mieszczącego się w podziemnym tunelu obaj mieli równy dostęp. Tylko jak rozwiązać sprawę z branką? Obaj bracia żywili do niej uczucia a i ona kierowała namiętności niezbyt konsekwentnie. Odbył się ślub ale potajemnie w podziemiach świeżo upieczona małżonka padała w ramiona drugiemu z braci. Razu pewnego małżonek dobył miecz i zabił brata, a niewierną żonę kazał zamurować w podziemiach. Od tamtego momentu duch brata pojawia się na zamku w Mirowie, natomiast duch niewiernej żony jest widoczny w pogodne noce na bobolickim zamku patrzący z tęsknotą w kierunku Mirowa.

Dalsza trasa wiedzie szlakiem czerwonym - kolejny cel to Zamek Bobolice

Informacje dodatkowe

Lokalizacja

Jura Krakowsko Częstochowska, Polska, Europe

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 83
Wyświetlony: 1282
Wygasa: 2030-05-25 21:41:00

Komentarze

Szukaj w okolicy

Ostatnio dodane

Relacje z wyjazdów

Ciekawe relacje