Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Categories

Ciekawe atrakcje w pobliżu

Niebieskim szlakiem z Cervenohorskie do Szwajcarki
2017-09-22 07:56:14
Jeśli chcesz spędzić aktywnie czas a nie czujesz się na siłach aby na piechotę pokonywać duże wysokości, ta propozycja może Ci przypaść do gustu.
Szlak tysiąca kaskad - Resowskie wodospady
2016-09-15 18:07:48
Rejon Jesenika obfituje w ciekawe turystycznie miejsca. Oddalając się nieco na południe, w tzw Niskie Jeseniki możemy zwiedzić Resowskie Wodospady.
Torfowiska w Rejviz
2015-06-18 11:10:43
Z Rejviz rozciągają się piękne widoki na Orlik, Pricny Vrch i Biskupią Kopę. Jest to najwyżej położona miejscowość na Śląsku.
Pradziad - szlaki turystyczne
2012-05-15 07:50:00
Bogata oferta szlaków oraz ciekawe ukształtowanie terenu przyciąga w okolice Pradziada mnóstwo turystów.
Szlak z Rejviz na Złoty Chlum
2012-05-14 11:40:00
Wycieczkę zaczynamy w Rejviz - miejscowości, gdzie znajdują się słynne torfowe mchowe jeziorka.

Ramzova Szerak - schronisko i stok narciarski

Dodaj do ulubionych

Skrót opisu

Szczyt Wysokiego Jesionika leżący w obrębie rezerwatu przyrody Szerak-Kerpnik. Góra z uwagi na swoje położenie oraz strome i rozległe północne stoki, charakteryzuje się surowym klimatem.
Dodane 2013-08-11 19:39:18

Opis

Szczyt Wysokiego Jesionika leżący w obrębie rezerwatu przyrody Szerak-Kerpnik. Góra z uwagi na swoje położenie oraz strome i rozległe północne stoki, charakteryzuje się surowym klimatem.

 

Pokrywa śnieżna zalega przez tu blisko 6 miesięcy a średnia roczna temperatura oscyluje na poziomie 3 stopni. Z Szeraka rozciąga sie szeroka panorama na okoliczne wzórza i miejscowość Jesenik. Przy dobrej widoczności widać także okolice Nysy Kłodzkiej oraz wieżę na Pradziadzie.

 

Szerak szlaki

 mapa szerak ramzova

 

Na Szeraku, przy chacie Jiriho krzyżują się szlaki turystyczne: żółty z Jesenika oraz niebieski z Górnej Lipovej do Filipovic. Drugie rozdroże znajduje się nieco na południe od schroniska. Zbiega się tu wspomniany szlak niebieski z grzbietowym szlakiem czerwonym prowadzącym z Jeseników przez Ramzovą na Cervenohorske Sedlo. Na północnym zboczu Szeraka, w pobliżu skrzyżowania niebieskiego szlaku z Horni Lipovej ze szlakiem zielonym z Ramzovej znajduje się ciekawa łupkowa formacja skalna - Obri skaly.

 

Schronisko Szerak - Chata Jiriho

Poniżej wierzcholka znajdziemy Schronisko Jerzego na Szeraku „Chata Jiriho”. Sam wierzchołek Szeraka jest niedostępny dla turystów. Kamienny budynek schroniska powstał w 1926 roku w wyniku odbudowy wcześniej spalonego obiektu z 1888 roku. Przed schroniskiem znajduje się kamienna dzwonnica, ze sprawnym, napędzanym ręcznie dzwonem - często używana przez dzieci jako lokalna atrakcja turystyczna.

 

Wyciąg narciarski Ramzova - Szerak

Na zboczach Szeraka funkcjonuje dwuodcinkowy wyciąg kanapowy, o długościach 1300 oraz 1850 m i przewyższeniu 2 x 270 m. Dolna stacja wyciągu zajduje sie w Ramzovej i prowadzi przez stację pośrednią na Czerniawie. Nachylenie stoków jest zróżnicowane. W większości rośnie proporcjonalnie do wysokości, by w górnych partich osiągnąć duże wypłaszczenie. Górna stacja wyciągu znajduje się niemal na samym wierzchołku Szeraka, na wysokości 1332 m n.p.m.

 

stoki narciarskie ramzova

 

Ukształtowanie terenu oraz lokalne warunki klimatyczne powodują, że mamy tu wspaniałe warunki śniegowe i przepiękne zimowe krajobrazy. W połączeniu z dobrze przygotowaną infrastrukturą (parkingi, wypożyczalnie, noclegi i zaplecze gastronomiczne) Ramzova stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w pobliżu polskiej granicy. Wyciąg działa również w sezonie letnim. Z trasy wyciągu roztacza się wspaniała panorama polsko-czeskiego pogranicza – Gór Złotych, Bialskich i Masywu Śnieżnika.

 

stoki ramzova

 stok ramzova

 

Dojazd Ramzova - Szerak

Do Ramzovej można dojechać przez Głuchołazy i Jesenik lub z Lądka-Zdroju przez Javornik i Lipową-Łaźnie czy też przez Bolesławów i Góry Bialskie – przełęcz Płoszczynę. U podnóża ośrodka narciarskiego Ramzova znajdziemy dwa parkingi - dolny, płatny, bezpośrednio przy zjeździe z łównej drogi oraz górny, bezpłatny - przy kasach biletowych.

Informacje dodatkowe

Tagi: , Podróże, Góry, Sport, Rowery, Narciarstwo, Skitouring

Lokalizacja

Jesenik, Czechy, Europe
ramzova

Video

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 101
Wyświetlony: 3209
Wygasa: 2027-09-18 19:37:00

Komentarze

Szukaj w okolicy

Ostatnio dodane

Relacje z wyjazdów

Ciekawe relacje