Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Categories

Ciekawe atrakcje w pobliżu

Bacówka na Wielkiej Rycerzowej
2017-09-21 20:02:47
Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m n.p.m.), jest całorocznym schroniskiem górskim, położonym na terenie Beskidu Żywieckiego, 35 km na południowy zachód od Żywca.
Szlak na Czupel przez Magurkę
2017-05-03 18:29:31
Beskid Mały jest ciekawą opcją na weekendową wyprawę na szlaki. Do zalet należy zaliczyć dogodny dojazd , dostepność gastronomii i oczywiście widoki

Schronisko turystyczne na Przegibku

Dodaj do ulubionych

Skrót opisu

Schronisko położone jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na Przełęczy Przegibek. Stoi na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Dodane 2017-09-21 19:38:50

Opis

Schronisko położone jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na Przełęczy Przegibek. Stoi na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Schronisko Przegibek - położenie

Jego okolica należy do szczególnie czystych i urokliwych pod względem biologicznym. Miejsce to jest również zwane Workiem Raczańskim, gdyż przypomina go swym kształtem, a nazwa pochodzi od największego wierzchołka w okolicy - Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.).

Obiekt usytuowany jest na południowym zboczu Będoszki Wielkiej, na której znajduje się krzyż będący jednocześnie dobrym punktem orientacyjnym. Budynek schroniska stoi na skraju lasu świerkowego, z charakterystycznym zielonym dachem, więc nie sposób nie zauważyć go z pobliskich szlaków.

 

Klimat Schroniska Przegibek

Swym urokiem i klimatem jaki tu panuje w czasie pobytu turystów urzekł już niejednego z nich. Stylizowany góralski, domowy klimat wnętrza i jego otoczenie czynią je miejscem wyjątkowym i szczególnym dla ludzi gór. Turysta odwiedzający jego progi na pewno będzie się tu czuł komfortowo. W pobliżu budynku znajduje się palenisko, na którym można upiec kiełbaskę czy zorganizować wieczorem wspólną zabawę przy ognisku.

Schronisko turystyczne na przełęczy PrzegibekPokoiki są skromne i niewielkie, lecz zapewniają komfort snu. Aby każdy mógł wygodnie ulokować swój ekwipunek, są do dyspozycji szafy, szafki, półki, wieszaki. To ważne szczególnie wtedy, gdy ktoś chce zamieszkać tu na dłużej. W każdym pokoju są poduszki, koce i kołdry. Węzeł sanitarny jest skromny ale ciepła woda dostępna jest zawsze. Jest też suszarnia przy ścianie kominowej. Zbłąkani turyści mogą liczyć na schronienie w jadalni, do której można wejść o każdej porze dnia i nocy, ogrzać się i przespać na ławie.

Wielkim atutem jest baaaardzo smaczne, domowe jedzenie. Wrzątek na Przegibku jest bezpłatny, można z tego tytułu wrzucić „co łaska” do skarbonki. Gospodarze nie prowadzą dla siebie odrębnej kuchni, jedzą dokładnie to samo, co turyści, starają się, aby wszystko smakowało im samym oraz ich gościom. Z pewnością dociera tak przez żołądek do serca niejednego turysty. Ponoć na Przegibku więcej osób zatrzymuje się by coś zjeść, niż na nocleg.

Budynek został zaadaptowany na schronisko ze starej chaty i nie przewidziano tu miejsca na kuchnię turystyczną ale jeżeli ktoś prosi, by mu coś podgrzać nie spotka się z odmową. Gospodarze schroniska zawsze służą miłą obsługą i wszelką pomocą w razie jakichkolwiek problemów.

W odległości kilku kilometrów od schroniska znajduje się Bacówka pod Wielką Rycerzową

Informacje dodatkowe

Tagi: , Podróże, Góry, Rowery, Zwierzęta, Skitouring

Lokalizacja

Beskidy, Polska, Europe
przełęcz przegibek

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 105
Wyświetlony: 411
Wygasa: 2027-09-28 19:37:00

Komentarze

Szukaj w okolicy

Ostatnio dodane

Relacje z wyjazdów

Ciekawe relacje