Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Categories

Ciekawe atrakcje w pobliżu

This album doesn't contain any items

Sandomierz i okolice

Dodaj do ulubionych

Skrót opisu

Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły
Dodane 2017-09-27 22:19:28

Opis

Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły

 

Sandomierz i okolice - historia

Okres wczesnego średniowiecza na Ziemi Sandomierskiej zaczyna się w VI wieku, kiedy w te okolice, ze swoich siedzib na południowym wschodzie, z terenów dzisiejszej Ukrainy, przybyli Słowianie. Początkowo zakładali niewielkie osady, zamieszkując półziemianki. Stosowano wtedy ciałopalny obrządek pogrzebowy. Spalone za stosie szczątki umieszczano w popielnicach i stawiano, bądź rozsypywano na kurhanie. Powsatanie cmentarzysk szkieletowych związane jest z wprowadzeniem chrześcijaństwa pod koniec X wieku.

Sandomierz - atrakcje turystyczne

Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

 

zamek królewski, z XIV wieku, 1480, 1520, XIX w., – zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1656 r., zachowane skrzydło zachodnie

Ratusz w Sandomierzu – wzniesiono wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa, najstarsza (na niej zegar słoneczny) pochodzi z tego okresu. W XVI w. został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójstrefową, której autorstwo przypisywane jest Janowi Marii Padovano. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany. Wieża została dobudowana w wieku XVII.

Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito przez Tadeusza Przypkowskiego (1958), byłego właściciela muzeum zegarów w Jędrzejowie. Od strony wschodniej przed ratuszem znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. ustawiona na pamiątkę misji świętej w 1770 r.

W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, w podziemiach klub "Lapidarium". Obok znajduje się wyjście z trasy podziemnej.

O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski

Kamienica Oleśnickich z przełomu XVII/XVII wieku, remontowana w latach 1955-1958 (Rynek 10). W kamienicy znajduje się wejście do udostępnionych do zwiedzania podziemnych korytarzy służących dawniej jako magazyny kupieckie. Powstały one w okresie od XIII do XVI wieku przez wydrążenie w lessowych pokładach komór i korytarzy pod budynkami i placem Starego Rynku. Głębokość lochów dochodziła nawet do 15 m. Kopane były bez żadnych zabezpieczeń ścian i stropów. W XX wieku, przez przenikanie wody do pokładów lessu, stały się zagrożeniem dla sandomierskiej starówki. (Less w kontakcie z wodą traci wytrzymałość, powodując obsuwanie się ścian lochów i zapadanie stropów). W latach 1964-1977 zostały przeprowadzone prace zabezpieczające, po wykonaniu ich udostępniono trasę do zwiedzania. Z lochami związana jest legenda o Halinie Krępiance, która przechytrzyła Tatarów w czasie najazdu w XIII wieku.
Trasa podziemna „Lochy Sandomierskie”

CDN ...

 

Informacje dodatkowe

Tagi: Fotografia, Podróże, Zabytki, Rowery

Lokalizacja

Małopolska, Polska, Europe
Sandomierz

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 112
Wyświetlony: 503
Wygasa: 2027-10-04 22:14:00

Komentarze

Szukaj w okolicy

Ostatnio dodane

Relacje z wyjazdów

Ciekawe relacje