Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
contentmap_module
Znajdź na mapie interesujące miejsca.

góra św anny - widok

Góra świętej Anny to nie tylko święta góra Górnoslązaków, miejsce pielgrzymek i weekendowych wypadów okolicznych mieszkańców, którzy tu przyjadą by po raz kolejny pochodzić po kamiennym amfiteatrze, lub popatrzeć z punktu widokowego na dolinę Odry i koksownię w Zdzieszowicach. Powstają kolejne atrakcje dla turystów, jak zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy) czy geopark w zagłębieniu krateru. Warto jednak opowiedzieć o innych atrakcjach na samej górze i w jej okolicy, bowiem jeszcze jest tu wiele innych ciekawych miejsc do obejżenia.

Wędrówkę zaczynamy od muzeum powstań śląskich, znajdującego się tuż przy drodze z Leśnicy na Górę św. Anny. Niewiele osób zna ponurą historię napisaną w tym miejscu podczas II wojny światowej. Jest tam mały parking, tam zostawiamy samochód, by już po drugiej stronie ulicy natrafić na pozostałości po fili obozu pracy z Sławięcic, gdzie najpierw trafili śląscy żydzi a potem rosyjscy jeńcy wojenni. Zatrudniano ich m.in. przy budowie pobliskiej autostrady, a tych „zużytych” kierowano bądź do krematorium w Sławięcicach lub do Oświęcimia, którego filią był ten obóz pracy. Obóz znajdował się na niewielkiej przestrzeni wokół dzisiejszego muzeum powstań śląskich, tuż przy szlaku pątniczym na górę św. Anny.

pustelnia gora św annyTym szlakiem, piękną aleją z starych drzew, idziemy w stronę kalwarii. Pod górę prowadza nas kamienne schody, a na samym szczycie czeka na nas nagroda w postaci dużej pięknej kaplicy Trzeciego Upadku i domu pustelnika. Przy kalwarii kierujemy się w prawo w stronę Domu Pielgrzyma. Dom Pielgrzyma mimo że nazwa wskazywała by jego przeznaczenie tylko dla grup pątników jest również i hotelem, gdzie za przyzwoita cenę można znaleźć nocleg, w sytuacji gdy planuje się więcej niż kilkugodzinne zwiedzanie okolicy. Z jego okolicy rozciągają się piękne widoki na kotlinę raciborską, a przy dobrej przejrzystości powietrza możemy dojrzeć kominy i chłodnie elektrowni w Rybniku.

Błonia Papieskie - góra św AnnyTuż przy drodze piętrzy się wysoka kapliczka słupowa poświęcona św. Franciszkowi, a na błoniach tuż za nią, w 1983 roku zebrało się prawie milion mieszkańców Górnego Śląska by wysłuchać homilii Papieża Polaka. To wydarzenie upamiętnia ołtarz papieski z obrazem opolskiej Madonny, do którego prowadzi kolejny szlak pątniczy z wsi Poręba, (dwa główne annogórskie szlaki, to droga krzyżowa i dróżki Maryi) między wsią Góra Św. Anny (wieś nazywa się tak samo jak sama góra). Szczególnie pięknie jest tu wiosną, w czasie gdy kwitnie rzepak którym obsiewa się okoliczne pola. Do naszego samochodu wracamy drogą w dół od Domu Pielgrzyma by jak najdłużej obserwować dalekie opolskie pejzaże. Po drodze mijamy mini winnicę założoną przez zakonników annogórskiego klasztoru, a że miejsce wydaje się odpowiednie, więc może doczekamy się caberneta od franciszkanów. Polną drogą docieramy w okolicę muzeum i wyruszamy w dalszą podróż po mniej znanych zakątkach Góry świętej Anny.

 

Amfiteatr

amfiteatr góra św anny

Wyniosły grzbiet masywu chełmskiego którego kumulacją jest Góra św. Anny wznosi się na blisko 400 metrów nad poziomem morza. Na samym jego szczycie ulokowała się wieś o tej samej nazwie, a na zboczach masywu istnieje szereg ciekawych miejsc tak dla turystów zmotoryzowanych, jak i dla turystyki pieszej i rowerowej. Będąc we wsi, mamy do wyboru odwiedzenie bazyliki św Anny i groty lurdzkiej, trudno też nie być w okolicy pomnika powstańców śląskich wybudowanego w miejscu niemieckiego mauzoleum. Pozostawiając samochód na wiejskim ryneczku przy którym znajduje się figura św Jana Nepomucena a nieco wyżej pomnik papieża, św. Jana Pawła 2, udajemy się w stronę pomnika i amfiteatru. Przy pomniku znajduje się zejście do amfiteatru, który w powstał w latach 30 – stych XX wieku, w dawnym kamieniołomie wapienia. Obecnie jest nieco zaniedbany, dawniej służył do organizacji propagandowych wieców, nie tylko przed wojną ale i po II wojnie światowej. Ten kamienny amfiteatr może pomieścić blisko 30 000 widzów i jest jedynym takim obiektem w Polsce. Jeszcze stosunkowo niedawno odbywały się tam okolicznościowe koncerty czy imprezy, ale brak nowoczesnej infrastruktury, spełniającej wymagania dla przeprowadzenia dużych imprez, a przede wszystkim środków finansowych na niezbędne inwestycje, powoduje że czasy świetności tego miejsca należą już do wspomnień. W sąsiedztwie amfiteatru, przy leśnej drodze w kierunku Zdzieszowic, znajdziemy stary wapiennik przypominający pierwotne przeznaczenie tego miejsca, oraz stare drewniane konstrukcje, dawne szalety wybudowane jeszcze przez wojną. Słowem, jest co fotografować, szczególnie że sam amfiteatr kusi ciekawymi ujęciami. Schodami przy wapienniku wracamy lasem w okolicę motelu i punktu widokowego. W tej okolicy w ostatnich latach zrobiono wiele dla turystów. Powstał punkt widokowy w miejscu gdzie od dawna fotografowano dalekie widoki na dolinę Odry i przede wszystkim koksownię w Zdzieszowicach, należącą do hutniczego koncernu Arcelor Mittal Poland. Ten duży zakład z tego miejsca wygląda naprawdę imponująco. Drogą przy motelu kierujemy się do tzw. krateru. Jest to pozostałość po kamieniołomie bazaltu który powstał w dawnym kominie wulkanu jakim było wzniesienie góry. Jest tam ścieżka dydaktyczna z odsłonięciem skał wapiennych i bazaltowych, znajduje się tam również mała jaskinia krasowa i największy w naszym kraju jaspis, niestety, bez wartości jubilerskiej. Droga nad kraterem dojdziemy do hotelu i restauracji Harcówka. Tam znajduje się najnowsza atrakcja dla turystów, zjeżdżalnia grawitacyjna, czyli letni tor saneczkowy. Wracamy do wsi.


Wysoka


Wiatrak, Wysoka kolo Góry św AnnyPodążając z Góry świętej Anny drogą w kierunku Strzelec Opolskich, jedziemy w stronę wsi Wysoka. W zasadzie, Wysoka i Góra św. Anny sąsiadują z sobą i tylko drogowskaz przypomina nam ze już jesteśmy w innej wsi. W centrum wsi, w okolicy remizy OSP znajdziemy drogę do wiatraka w stylu holenderskim. Sam wiatrak leży na terenie prywatnym, ale można podejść na tyle blisko by sfotografować nie tylko wiatrak ale i stare koła młyńskie. Wiatrak jest bez skrzydeł, tak jak pobliski wiatrak w Kadłubcu (obydwa widać z autostrady A4), które zostały zdemontowane po nieszczęśliwym wypadku, aby nie stanowiły kolejnego zagrożenia dla ludzi. W samej wsi oko przyciąga kościół pw. św. Floriana, którego historia sięga średniowiecza, a na skraju wsi, przy skrzyżowaniu, stoi piękna kolumna Trójcy Świętej z końca 18 wieku. Niestety jej otoczenie nie sprzyja dobrym fotografiom i trzeba nieźle się natrudzić by znaleźć ciekawe ujęcie bez wiszących kabli elektrycznych. W czerwcu znaleźlibyśmy tam kilka innych powodów do zdjęć, jesteśmy bowiem w okolicy jednej z najdłuższych alei czereśniowych w Polsce, biegnącej z przerwami od Kadłubca do Ligoty Górnej, gdzie znajduje się stara, XVI kapliczka pw. św. Anny, według przekazów, pamiętająca czasy osadnictwa husytów na tym terenie. W pobliżu Ligoty Górnej, w lesie, znajduje się największa jaskinia krasowa masywu chełmskiego.

Poręba

źródło - siedem źródeł - PorębaZ pod kolumny kierujemy się stronę wsi Kadłubiec. Tuż za wsią, przy autostradzie, widać kolejny wiatrak, a my dojeżdżając do skrzyżowania dróg kierujemy się do Poręby, której spora część wije się w malowniczej dolinie. Można pomyśleć, że jesteśmy przez chwilę na krętej sudeckiej drodze a nie na nizinie. We wsi można podziwiać kościół i liczne kapliczki na kolejnym szlaku pątniczym na Górę świętej Anny. Na skraju wsi znajduje się krasowe źródło, Siedem Źródeł, z którego bije woda o stałej temperaturze 9,6 stopnia. Taka temperatura oznacza średnią roczną temperaturę na danym terenie. Okolica źródła jest zagospodarowana i można tam chwilę odpocząć przed powrotem do domu. Woda z źródła służy tak mieszkańcom jak i turystom, jest chętnie zabierana do butelek. Pić jej, nie piłem, ale zapewne musi być dobra.

 

tekst i zdjęcia : SL

contentmap_plugin