Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
schronisko turystyczne pod muflonem

Schronisko położone jest na wysokości 690 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich na stoku Ptasiej Góry. Nazwa schroniska „Pod Muflonem” koresponduje z wiszącą w jadalni głową Muflona. Podobno w tym rejonie Gór Bystrzyckich dzikie owce z imponująco zakręconymi rogami występują stosunkowo często. 

 Schronisko - głowa muflona

 

Schronisko Pod Muflonem - szlaki

Przy schronisku rośnie okazały stary jesion „Bolko”, który rośnie tam od 1866 roku i jest obecnie pomnikiem przyrody. Z polany w okolicy schroniska oraz z tarasów widokowych rozciągają się widoki na Duszniki-Zdrój, Obniżenie Dusznickie i Góry Stołowe. Schronisko Pod Muflonem, położone przy węźle 3 kluczowych szlaków odchodzących w kierunkach Dusznik, Szczytnej i Zieleńca

 

schronisko pod muflonem - jesion bolko

 

Historia Schroniska Pod Muflonem

Niegdyś była tu farma hodowlana. Pierwsze schronisko w tym miejscu powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Oryginalną nazwą było “Liebe Stille”, czyli “Miła Cisza”. Jednak goście z premedytacją zaczęli przekręcać je na “Stille Liebe” - “Cicha Miłość”. Początkowo była tu tylko restauracja, specjalizująca się w potrawach mlecznych. W owym czasie prowadzone było tu gospodarstwo produkujące kozie sery i mleko, które lądowały na stołach w położonych niżej dusznickich uzdrowiskach.

 

dawne schronisko pod muflonem

 

Kiedy mleko wyszło z mody, w lokalu zaczęto serwować piwo. W tym samym czasie zaczęto przyjmować pierwszych gości. Przy schronisku funkcjonował tor saneczkowy, rozebrany dopiero w latach siedemdziesiątych.  Po kilku przebudowach pod koniec stulecia budynek stał się już pełnoprawną gospodą turystyczną. Schronisko w 1959 r. niemal doszczętnie zniszczył pożar, ponowne oddanie do użytku nastąpiło 5 lat później

 

Schonisko pod muflonem historia

 

Klimat schroniska pod Muflonem

Schronisko słynie z organizowania wydarzeń kulturalnych. Regułą jest tu koncertowanie. Wewnątrz znajdziemy kącik czytelniczy i muzyczny, gdzie czekają na turystów książki oraz instrumenty. Jest też bawialnia dla dzieci i kącik z grami. Na szukających noclegu czeka 50 łóżek w 14 pokojach.  Do dyspozycji są oczywiście także prysznice, toalety, bufet z podstawowym zaopatrzeniem oraz serwująca ciut bardziej wyrafinowane dania restauracja.

 

kącik muzyczny schonisko pod muflonem

 

schronisko pod muflonem - bufet

 

contentmap_plugin

Ciekawe miejsca

contentmap_module