Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
contentmap_module
Znajdź na mapie interesujące miejsca.

Przylądek Miłosierdzia pojawił się w naszych turystycznych planach już w Polsce. Zachęciły nas informacje i zdjęcia wygrzebane w Internecie. Popołudniowe wybrzeże Portugalii zachwyca na każdym kroku. Nie sposób ominąć najbardziej atrakcyjnych formacji skalnych, zaliczanych do najpiękniejszych portugalskich atrakcji turystycznych. Południowa Portugalia to idealne miejsce na wczasy. Stacjonujemy w Olhos d’Aqua zatem konieczne jest wypożyczenie samochodu. Do Lagos mamy około 70 km wzdłuż linii brzegowej. Sprawa jest o tyle łatwa, że możliwości wypożyczenia jest mnóstwo. Bez problemu udaje nam się załatwić temat z dnia na dzień. Trasę można pokonać autostradą lub lokalną drogą N125. Wybraliśmy tę drugą opcję.

Portugalia wczasy w Algarve

Lagos Portugalia wczasy Algarve

LAGOS jest trzecim pod względem wielkości miastem w ALGARVE. Stanowi centrum turystyczne prowincji. Zachowały się tu w dobrym stanie mury obronne pamiętające czasy niewolnictwa. Za murami znajdujemy wąskie uliczki starego miasta usiane gęsto klubami, kawiarniami i restauracjami. Zabytkowy kościół był akurat w trakcie remontu elewacji. Zewsząd słychać gwar turystów, choć nie jest zbyt tłoczno. Stoły uginają się pod ciężarem lokalnych specjałów, roztaczając kuszące zapachy. Zatrzymujemy się w jednej z restauracji by skosztować bogactwa lokalnych owoców morza. Było warto. Zanim opuścimy stare miasto zwiedzamy pięknie zagospodarowany deptak wzdłuż zatoki. Przez mostek na kanale można podejść do mariny i przyjrzeć się bliżej wspaniałym jachtom. Z przystani pływają do Ponta da Piedade małe łodzie żaglowe i motorowe.

Lagos Portugalia

Ponta da Piedade Portugalia wczasyPrzylądek Miłosierdzia - Ponta da Piedade należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie. Dojazd z centrum Lagos zajmuje 10 min. Dla wielbicieli przyrządów GPS podaję dokładne namiary 37°04'56.6"N 8°40'11.3"W lub 37.082404, -8.669802. U podnóża latarni morskiej znajduje się obszerny i co zaskakujące, darmowy parking, restauracja, kilka straganów z pamiątkami. Dla turystów o słabych nerwach lub pęcherzach przygotowano również toalety.

To właśnie tu znajdziemy ukryte w skałach plaże zaliczane jest do najpiękniejszych plaż na świecie. Wybrzeże można zwiedzać na kilka sposobów. Najbardziej atrakcyjne są widoki od strony Atlantyku. Ci zaś, którzy obawiają się wody, mają do dyspozycji ścieżki biegnące górnymi partiami klifów.

Wczasy PortugaliaPopularne jest również zwiedzanie wybrzeża za pomocą kajaków. Jest to chyba najciekawsza opcja. Kajakiem można dotrzeć do wielu niedostępnych miejsc, gdzie łódź motorowa nie jest w stanie się wcisnąć. Formacje skalne obfitują w przesmyki, groty, niewielkie plaże (również nudystów). Poza tym w kajaku interakcja z falami stwarza dodatkowe walory emocjonalne. Wycieczki kajakowe organizowane są z plaży Praia Porto de Mos w Lagos. Organizator (http://kayak-centre.com) jest do dyspozycji każdego dnia w godzinach 10.00 -14.00. Koszt uczestnictwa to 25 euro za osobę.

 

 

 

Portugalia wakacje w Algarve

Wakacje Portugalia AlgarveMy zdecydowaliśmy się na wynajęcie niewielkiej łodzi rybackiej na samym przylądku, przy latarni morskiej. Lokalni przewoźnicy oczekują turystów w zatoczce pośród skał. Aby się tam dostać pokonujemy długie kamienne schody zakończone betonową platformą wkomponowaną między skały. Na schodach czeka pan, który udziela w języku angielskim wyczerpujących informacji na temat długości przejazdu, ceny sposobu zapłaty oraz zajmuje się wszystkim aż do bezpiecznego zapakowania turystów do łodzi. Sprawnie dzieli zwiedzających, przywołuje sterników i pomaga wsiadać i wysiadać. Wejście do łodzi z platformy odbywa się przez otwór w skale. Pomocna okazuje się poręcz i kawałek liny z węzłami - w końcu czegoś się trzeba przytrzymać. Całość jest jednak całkowicie bezpieczna. W łodzi pan prosi nas o założenie kamizelek. Nikt z nim nie dyskutuje widząc jak fale z pluskiem rozbijają się o skały. Podczas zwiedzania przewoźnicy wymieniają nazwy poszczególnych formacji skalnych, grot. Niektóre miejsca, wskazują palcem, gdyż łatwo ich nie zauważyć. Watro tu wspomnieć, że większość rybaków to osoby starsze, nie władające językiem angielskim. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu. 

Plaza Lagos Portugalia AlgarveOd strony wody, kształty, rozmiary skał ich faktura zapierają dech w piersiach. Fale tłukące przez setki lat o skałę wyrzeźbiły fantazyjne kształty. Wysokość klifów sięga 20 metrów. W ich zboczach woda wydrążyła szereg grot i kamiennych łuków. Niektóre z nich są połączone tworząc swego rodzaju korytarze skalne. Z wód Atlantyku niczym pomniki wyłaniają się też pojedyncze skały. Jedna z nich do złudzenia przypomina okręt. Wygląda jakby osiadł na mieliźnie 300 lat temu i porósł glonami. Pozostały wyłącznie kształty. Pomiędzy skałami skrywają się maleńkie urokliwe plaże, niektóre z nich całkowicie wyludnione. Krajobraz przypomina ujęcia z filmów o skarbach piratów.

Cudowne miejsce na wymażone wakacje w Portugalii.

  

contentmap_plugin