Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
contentmap_module
Znajdź na mapie interesujące miejsca.
Wyspa Rovaren

Przebywając w Helsinkach lub Espoo można wybrać sie na jednodniową wycieczkę na wyspę Rövaren. Na wyspę dociera sie stateczkami lokalnej floty Tuulikki lub Aurora z przystani w Otaniemi lub Kivenlahti. W okresie od czerwca do września udostępnionych dla turystów jest dziewięć wysp w Archipelagu Espoo z czego tylko na pięć z nich kursują regularne połączenia turystyczne. 

Przystań OtaniemiWyprawę na Rövaren należy zaplanować w słoneczny i bezwietrzny dzień, w przeciwnym wypadku pogoda może okazać sie nieprzyjemna ze względu na niską temperaturę i deszcz. Zwiedzanie w takich warunkach straci cały urok i ominą nas wspaniałe morskie widoki. 

Rövaren jest skalną wyspą o powierzchni 9,1 hektara z kamienistymi plażami. Na wyspie dozwolone jest biwakowanie pod namiotami, więc można sie tam wybrać na dłużej niż kilka godzin. Na południowym brzegu spotkamy wiele typowych nadmorskich roślin. Środkową część wyspy porastają lasy sosnowe i świerkowe a bliżej brzegu morza drzewa, ze względu na występujące tu wiatry, są często skarłowaciałe.

Rovaren - kamienista plaża

W lecie miedzy skałami rośną jagody i borówki. Specjalnie dla turystów, na wyspie wybudowano dwa małe "schroniska", czyli dwie małe drewniane skandynawskie chatki z paleniskiem i grillem w środku.  Wewnątrz nich jest stałe zaopatrzenie i wyposarzenie w drewno do palenia oraz siekierę. Na wyspie znajdują też turystyczne toalety. Dla przybywających na wyspę własnymi jednostkami pływającymi zainstalowano na skałach pierścienie cumownicze. Przygotowane są również miejsca do grillowania, gdzie znajdziemy ławki i kominki grillowe z zapasem drewna.

Widok z wyspy RovarenWybrzeże Rövaren posiada bardzo ciekawe formacje skalne. Kształty wyrzeźbione zostały przez lodowce i tysiące lat uderzania fal o brzeg. Na skutek działania sił natury powierzchnia skał posiada liczne szczeliny i zagłębienia. W niektórych z nich gromadzi się woda tworząc swego rodzaju naskalne jeziorka. Wyrzeże jest zróżnicowane wysokościowo. Mamy tu łagodne wejście z kamienistej plaży oraz klify. Najwyższy klif ma około 10 metrów wysokości i rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na cały archipelag.

Jeziorko na skałach - Rovaren

Wyspa jest niewielka. Można ją obejść dookoła w czasie około jednej godziny. Jest również siedliskiem dzikich ptaków, gęsi, kaczek i wszelkiego rodzaju gatunków mew i innych ptaków dla których wyspa stanowi dobre miejsce do bytowania.  W cieplejszych porach roku, turyści chętnie tu plażują i zażywają morskich kąpieli. Jeżeli ktoś "zabłądzi" w te tereny odwiedzając Finlandię, to osobiście polecam odwiedzenie wyspy Rövaren ze względu na jej uroki krajobrazowe i ciekawą szatę skalną i roślinną. Podroż stateczkami białej floty, to dodatkowa atrakcja a widoki są fantastyczne i na zawsze pozostaną w pamieci.

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Tekst i zdjęcia : michal1957

 

 

 

 

contentmap_plugin