Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było
zamek toszek

Toszek, małe i senne śląskie miasteczko na pograniczu przemysłowego Górnego Śląska i jego opolskiej bardziej rolniczej części, należy do jednych z najstarszych miast Śląska. Źródła pisane potwierdzają istnienie grodu toszeckiego w 1222 roku, kiedy to wspomina się po raz pierwszy tutejszą kasztelanię i kasztelana Jakuba. Historycy twierdzą jednak zgodnie, że gród w Toszku istniał już co najmniej w XII wieku. Bo skoro toszecki kościół św. Piotra wymieniono po raz pierwszy w bulli papieża Innocentego z 1201 roku, to logicznym jest, że gród musiał tu być znacznie wcześniej. Prawdopodobnie kasztelania powstała za panowania Bolesława Krzywoustego.

góry stołowe atrakcje

Aby najbezpieczniej wejść na Szczeliniec Wielki, najwyższą górę Gór Stołowych (919 m.npm) trzeba się wybrać do Karłowa, tam zostawić samochód i udać się szlakiem w stronę góry. Karłów leży na wysokości ok 700-750 m npm. Więc będziemy mieli do pokonania niecałe 200 metrów przewyższenia. Niewiele. W drodze z parkingu na szlak, towarzyszą nam liczne stragany oferujące wszystko to co turysta może kupić. Wracając, trzeba będzie zajrzeć na co można wydać pieniądze.

Krzyżna Góra Schronisko Szwajcarka

Widoczne z daleka i jednoznacznie się kojarzące szczyty leżą w miejscu, które znane jest wszystkim miłośnikom wspinaczki skałkowej. Liczne ściany i wysoko wypiętrzone bloki skalne przyciągają tu całe rzesze początkujących i zaawansowanych wspinaczy. Te urokliwe góry będące częścią pasma Rudaw Janowickich, są również chętnie odwiedzane przez zwykłych turystów, gdyż z ich szczytów roztaczają się piękne widoki na całą okolicę. W Góry Sokole jedziemy przez Janowice Wielkie i przełęcz karpnicką, gdzie znajduje się parking i zielony szlak w kierunku schroniska Szwajcarka. Do schroniska prowadzi leśna droga dość wymagająca dla samochodu. Jeżeli pojazd nie jest przystosowany do wertepów, polecamy parking przy trasie Janowice – Karpniki.

ruiny zamek bolczów

Jedną z największych atrakcji gminy Janowice Wielkie są okazałe ruiny zamku Bolczów, położone na skalnym zalesionym wzgórzu, pod którym płynie potok Janówka. Dokładna data zbudowania zamku nie jest znana, prawdopodobnie dokonał tego w latach 1371-1386 - rycerz z pobliskiego Mniszkowa, Clericus Bolz. Dzieje zamku były burzliwe. Początkowo stanowił on rodową siedzibę Clericusa Bolza, a także strzegł traktów handlowych, które przebiegały przez okolicę. Pozostałe do czasów obecnych resztki murów zostały przystosowane do zwiedzania i pozwalają turystom poznać część lokalnej historii oraz poczuć ducha tamtych czasów.