Jest tyle miejsc, gdzie nas nie było

Bałkany

  • Jeziora Plitwickie stanowią jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów turystycznych w Chorwacji. Są również zaliczane do najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w Europie. Zwiedzanie rezerwatu można zaplanować przy okazji podróży na połunie w kierunku Dubrownika czy też Czarnogóry. Położenie w centralnej części Chorwacji, przy głównej łączącej Zagrzeb z Dalmacją stwarza dogodne warunki dojazdowe. Na miejscu na turystów czeka bogata baza gastronomiczna i noclegowa.

  • Mimo, że leży niemal na południowym krańcu Balatonu, tytuł stolicy północnego wybrzeża należy do Kesztheley. Jego uliczki kryją duże ilości atrakcji. Wększość wartych odwiedzenia obiektów w Keszthely, znajduje się w okolicy Placu Głównego oraz w rejonie zamku. To właśnie w tych miejscach w średniowieczu Keszthely miało dwa centra. Znajdziemy tu szereg małych muzeów, np. Doll Museum (muzeum lalek) czy Nosztalgia Múzeum (zwane też muzeum kiczu).

  • Hercegowina jest krainą włączoną administracyjnie w obszar Bośni i Hercegowiny. Kulturowo jednak mocno odbiega od większej Bośni. Hum, jak niegdyś określany był teren Hercegowiny, od wieków był skupiskiem różnych kultur, religii i narodowości. Charakterystycznym pod tym względem miastem BiH jest Mostar. Mówi się nawet, że jest nieformalną stolicą Bośniaków z Hercegowiny. Z turystycznego punktu widzenia, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w wym rejonie. Miasto ma też wyjątkową i niezbyt chlubną historię związaną z bratobójczymi walkami w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

  • Słowenia podobnie jak Chorwacja żyje z turystyki. Jest mniej popularna. Za to, albo dzięki temu, jakość słoweńskich usług turystycznych jest na bardzo wysokim poziomie. Oferta dla wielbicieli kąpieli słonecznych nad Adriatykiem nie jest zbyt szeroka. Dzieje się tak za sprawą niewielkiego dostępu do morza (mniej niż 50 km linii brzegowej). Przy czym jest na tyle blisko do Chorwacji lub do Włoch, że można tam skoczyć nawet na rowerze. 

  • Położenie w centralnej części Europy, u wybrzeży Morza Adriatyckiego czyni Chorwację wyjątkowo ciekawym miejscem dla turystów. Główną atrakcją Chorwacji jest piękne morze z urokliwymi plażami. Polskiego turystę przyciąga tu równiez klimat. Adriatyk sprzyja trafieniu we właściwą pogodę w sezonie urlopowym, o co trudno nad Bałtykiem. Znacząco lepszej jakości jest tu również morska woda, mieniąca się odcieniami błękiów, czysta i przede wszystkim ciepła. Chorwacja posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową, tworzącą niezliczoną ilość przepięknych zatoczek. Wzdłuż linii brzegowej mierzącej 1777 km, rozsiane są apartamenty, hotele i domy do wynajęcia. Kontynentalna linia brzegowa w miejscowości Neum jest rozdzielona kilkunastokilometrowym odcinkiem wybrzeża Bośni i Hercegowiny. Chorwaci są bardzo gościnni i godnie przyjmują polskich turystów. Dzięki temu rzesze polskich rodzin spędza w Chorwacji satysfakcjonujące wakacje a wiele z nich wraca tu na wczasy po kilka razy.

  • Położenie Dubrownika na dalekim, południowym krańcu Chorwacji stwarza turystom pewne niedogodności logistyczne. Autostradą dojedziemy tylko na południe od Splitu. Dalej dojazd do samego Dubrownika jest dość uciążliwy ze względu na konieczność poruszania się po biegnącej wzdłuż wybrzeża lokalnej drodze nr 8. Jest to dość kręta i ruchliwa trasa. Trzeba założyć, że średnia prędkość na tym odcinku będzie mniejsza niż 60 km/h. W okolicach Neum musimy wjechać na chwilę na teren Bośni i Hercegowiny (potrzebne są paszporty). Ale warto.